DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: AKCE

100. let prvního dálkového letu

naish logo Tento rok oslavujeme 100.let prvního dálkového letu v Čechách: Pardubice - Praha Chuchle. První letadlo a drak, první dálkový let a draci. Jak to jde k sobě? Velice jednoduše ...

Historie

Již od prvopočátků létání s draky se lidé snažili je využít mimo jiné i k tomu, aby se s jejich pomocí dostali do vzduchu. Z počátku to byla docela riskantní záležitost, protože se k tomuto účelu používali draci ploší.

Lawrence Hargrave a jeho krabicový draci Lawrence Hargrave a jeho krabicový draci Samuel Cody a jeho draci     Samuel Cody a jeho draci

Až v roce 1893 australan Lawrence Hargrave zkonstruoval prvního krabicového draka. Draci krabicový jsou stabilnější a mají větší nosnost. Sám Hargrave prováděl pokusy s různými velikostmi draka a svazování několika draků do tandemu pro dosažení větší nosnosti a sám s nimi létal.

Američan Samuel Cody, průkopník letů s lidskou posádkou, si nechal v roce 1901 patentovat svého krabicového draka s křídly, okřídlená variace Hargravova krabicového draka, kterého později nabídl armádě, jako draka pozorovacího. Na základě této konstrukce pak v roce 1903 postavil svůj první kluzák. Odkud již bylo jen kousek k letadlu s motorem, které postavil v roce 1908 v Anglii.

Samuel Cody a jeho draci Samuel Cody a jeho draci Samuel Cody a jeho draci Samuel Cody a jeho draci

Jako první ale postavil svůj první model kluzáku angličan Sir George Cayley v roce 1799, který si jej také z počátku pouštěl jako draka. Kluzák s lidskou posádkou, ale postavil a vzlétl až v roce 1849. Pilotem byl desetiletý chlapec. Jeho kluzák s dospělým mužem, vzlétl až o čtyři roky později v roce 1853.

George Cayley - kluzák jako drak George Cayley - kluzák jako drak Bratři Wrightovi a jejich letadlo-drak

Kdo ale tedy vzlétl s letadlem poháněným motorem jako první? Byli to američané bratři Wrightovi, kterým se 17. prosince 1903 podařil první let s motorovým letadlem. Jako první letěl Orvill a uletěl asi 40 m. Pak se již střídali s bratrem Wilburem a ten den udělali několik letů, které se neustále prodlužovali, až poslední nejdelší dosáhl délky okolo 260 m. Tomu ale předcházeli roky tisíců zkoušek, pokusů a i různých variant kluzáků. Již v roce 1899 si Wilbur postavil draka, který byl zmenšeným modelem kluzáku a zkoušel s ním létat před svým domem v Daytonu v Ohio. Drak měl rozpětí křídel jen 1,5 m. Na tomto modelu zkoušel způsob ovládání, pomocí deformace křídel. Kluzák v plné velikosti poprvé vzlétl jako neříditelný drak 5.10.1900 poblíž Kitty Hawk v Severní Karolíně. Wilbur byl pilotem, zatímco muži na zemi drželi lana spojené s kluzákem - drakem.Následovala pak dlouhá řada vzletů a to jak kluzák ve formě draka nebo let řízený pilotem. Do roku 1903 postavili a vyzkoušeli několik verzí a při tom vyřešili ovládání letu a zajištění potřebného vztlaku.

Bratři Wrightovi a jejich testovací drak Bratři Wrightovi a jejich testovací drak Bratři Wrightovi a jejich testovací drak Bratři Wrightovi a jejich testovací drak-letadlo

Možná někteří namítnou, že jejich letadlo nebylo tím pravým letadlem, protože nemělo kola, ale jen lyžiny a startovalo z pomocné rampy pomocí katapultu. Právě proto francouzský Fédération Aéronautique Internationale nechce uznat tento let jako první a tvrdí, že to nebylo letadlo. Letadlo musí mít kola a být schopné vzlétnout jen vlastní silou. Podle nich první letadlo vzlétlo 23. října 1906 na poli Bagatelle v Paříži. Jeho konstruktérem i pilotem byl Alberto Santos-Dumont z Brazílie a letadlo se jmenovalo "14 Bis". Toto letadlo se svou konstrukcí velice podobalo Hargravovým krabicovým drakům. Bylo typu "kachna", mělo kolový podvozek, tlačnou vrtuli a pilot seděl mezi křídly. Letadlo uletělo okolo 60 m, v průměrné výšce 3 m a tím splnilo podmínky vydané leteckým úřadem a Dumont získal první cenu v letectví 3000 franků. Problém, ale byl, že ovladatelnost tohoto letadla byla minimální, takže mohlo letět jen rovně, oproti letadlu bratři Wrightových, které bylo plně ovladatelné.

Bratři Wrightovi a jejich drak-letadlo Bratři Wrightovi a jejich drak-letadlo Bratři Wrightovi a jejich testovací letadlo-kluzák

Můžeme se v tom zaplétat ještě dále ;-) Traian Vuia měl letět, spíše skočit, sám se svým jednoplošníkem se čtyřkolovým podvozkem 18. března 1906 v Montesson ve Francii na vzdálenost dvanácti metrů. A existují i další, kteří letěli v "prvním" létajícím stroji.

Současnost

Dostali jsme nabídku z Technického muzea v Praze účastnit se oslav prvního letu. A tak jsme 14.5.2011 dorazili do Prahy před Technické muzeum, kde jsme měli po obědě předvádět lety krabicových draků a draků říditelných akrobatických. S námi tam byli modeláři z klubu na Fakultě strojní na Českém vysokém učení technickém v Praze a později také přijel pán s teplovzdušným balónem.

Dovezli jsme s sebou krabicového draka o rozměrech 170x200cm a několik draků akrobatických a to jak do slabého tak i silnějšího větru. Pro děti jsme měli nachystané papíry na postavení našeho oblíbeného draka z jednoho listu A4. Modeláři si přivezli několik různých typů rádiem řízených letadel. Materiálem byl ve většině případů polystyrén, což se vzhledem k omezenému prostoru a počasí velice vyplatilo. K pohonu používali elektromotorky. Pro mne velkým překvapením bylo, že s některými modely mistrně létali kluci ve věku přibližně 10 let.

Alberto Santos-Dumont a jeho 14Bis Alberto Santos-Dumont a jeho 14Bis Alberto Santos-Dumont a jeho 14Bis

Prostor pro předvádění a létání byl velice omezený. Na délku okolo 50m a šířku 15m. Z jedné delší strany keře, nižší stromy a přízemní budova. Na ostatních stranách plot, přes dva metry vysoký. Ve vzdálenějším okolí budovy a Letenský park.

Počasí? Pro draky jako obvykle v poslední době nic moc. V podstatě bylo teplo a pěkně. Sluníčko se přetahovalo s mraky a jednu chvíli dokonce spadlo i pár kapek. A vítr. Děs, běs. Spíše bezvětří, kdy se občas vítr zvedl někdy až tak na 5-7m/s, aby pak rychle klesl k nule. Celkově počasí bylo vhodné spíše pro modeláře, hlavně delší bezvětrné úseky. Nárazové poryvy a turbulence dané okolím, jim občas způsobily horké chvíle. A někdy i katastrofu. Naštěstí následky pádů, ač občas dost tvrdých, šikovní modeláři dokázali spravit sekundovým lepidlem. A tak se po chvíli rozbitý model mohl zase vznášet a předvádět letové dovednosti.

Sice jsme všechny dovezené draky poskládaly a vystavily na odiv návštěvníkům, ale díky tomuto počasí jsme s nimi nelétali. Tak jsem aspoň dětem skládal draky z A4. A tak se také nějací draci dostali do vzduchu. Hlavně díky šikovnosti malých letců a jejich běhu.

Alberto Santos-Dumont a jeho 14Bis Bratři Wrightovi a jejich letadlo-drak Bratři Wrightovi a jejich první let

 

Poznámka: Obrázky nafoceny či staženy z Washington - Muzeum letectví, Wikipedia.org, Wright.com, Kitehistory.com, Kites.org atd.


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote