DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: AKCE

Drakiáda BOŘITOV 2014

Drakiáda Bořitov Zpráva z jubilejní 20. drakiády v Bořitově ...

Letošní výroční 20. drakiáda v Bořitově u Černé Hory se konala 6.9.2014, hned první víkend v září. Předpovědi počasí sice tvrdily, že bude foukat málo, ale vítr na ně nedal a zúčastnil se. Sice ve slabší kondici, ale pro většinu přítomných draků byl dostačující.

Přesto že začátek drakiády je vyhlášen na 11 hodinu, většina účastníků přichází až okolo oběda a nebo až po něm. Tím se nám poněkud komplikuje pořádání soutěží a vše naplánované se posouvá a oddaluje do hodin pozdějších. I přesto, že byla letošní drakiáda výroční, dorazilo oproti očekávání, méně lidí i draků. Avšak soutěže, i když opožděně, měly nakonec slušnou účast, jen o soutěže v létání s akrobaty, je soutěžících stále nedostatek a vítězí tak každý, kdo se účasti odváží. Dobře obsazena tak bývá jen základní kategorie určená začátečníkům - tedy "Velká soutěž v ovládání dvoulaných akrobatických draků", kde se létají stanovené minimální soutěžní letové figury. Zkušenější letci zatím nějak stále nemají dost odvahy či soutěžního ducha, aby se utkali i v náročnější kategorii soutěže ve "Freestyle létání akrobatických draků", ač je přemlouvám, seč mi energie a výmluvnost stačí. Je pravda, že letos se těch zkušenějších drakiádníků mnoho nesešlo, protože borci z Čech nám díky nepříznivé předpovědi bezvětří zůstali doma za pecí a nechtělo se jim jezdit takovou dálku bez jistoty létání. Ovšem i Brňáci poněkud zklamali. Radostně jsme proto uvítali nového parťáka s akrobatem až z Českých Budějovic. Takže se naše drakiádní parta přece jen pozvolna rozrůstá.

Výsledky soutěží

Jednošňůrový draci

Drakiáda Bořitov 2014 Drakiáda Bořitov 2014

Děti do 6 let s rodiči

 1. Kubálková Emilie (Holešov)
 2. Konopáčová Kristína (Újezd u Černé Hory)
 3. Chalupa Dominik (Kuřím)

Děti 1 - 5 ročník školy

 1. Kubálek Adam (Holešov)
 2. Rajštlégr Daniel (Raječko)
 3. Cinková Markétka (Brno)
 4. Bártlová Karolína (Brno)

Děti 6 - 9 ročník školy

 1. Cinková Magdaléna (Brno)
 2. Cink Jáchym (Brno)
 3. Schiffnederová Aneta (Bořitov)
 4. Borovec Zdeněk (Brno)
Drakiáda Bořitov 2014 Drakiáda Bořitov 2014

Kategorie účastníků 15 let až 100 let

 1. Kubálková Andrea (Holešov)
 2. Gersenson Jesse (Pardubice)
 3. Káňa Milan (Holešov)

Říditelní akrobatičtí draci

Soutěž v ovládání dvoulaných draků

 1. Čaniová Anna (Boskovice)
 2. Janoušková Tereza (Brno)
 3. Špačková Charlotte (Brno)

Parta letců s jednošňůrovými draky se ovšem nejenom sešla celá, ale přibylo i pár nových účastníků. Jen letci z Rakouska tentokrát nedorazili, protože ve stejném termínu měli, bohužel, jinou dračí akci.

Jako první svého draka vypustil pan Gersenson z Pardubic, který se zaměřuje na výškové létání. Jeho lehký drak elegantně vyletěl do vskutku závratných výšek, i když by správně měl létat jen do 100 m nad zemí. Vzlétl hned na začátku akce, dokonce ve chvíli, kdy vítr ani nějak moc nefoukal. Jak vidno na vytvoření výškového rekordu, o nějž se pan Gersenson snaží, má drak v jeho rukou velkou šanci na úspěch. Jakmile se mu podaří najít to nejlepší vhodné místo a zajistit potřebná povolení, bude jeho drak určitě triumfovat.

Za chvíli po bujném draku pana Gersensona vypustili své draky kluci z Holešova, kteří ke svým minulým vyzkoušeným drakům přidali ještě několik dalších. U těchto nadšenců je znát, že své draky chtějí ve vzduchu dobře vidět a mají tudíž draky pořádně velké. Jeden z jejich fantastických kousků má rozměry 4 x 16 metrů!

Dorazili také pan Runštuk s kamarádem z Hradce Králové se svou dlouhou Bestií. To je drak, který se skládá z řady menších draků, kterých je dohromady 117 a tito draci mají rozměry 24 x 48 cm. Celková délka létajícího mazlíka něžně zvaného Bestie dosahuje v současné době úctyhodných 108 metrů. A v plánu pro příští rok je ještě jeho prodloužení. Vhledem k této ohromující délce, jsme se raději domluvili, že aktuálně vypustí Bestie jen část, protože s tou její délkou by se mohla zaplést s jinými draky a také by nám zabrala skoro celé letiště.

Jako každý rok přijel i nestor drakiády pan Taneček s manželkou z Újezdu u Černé Hory se svou zajímavou skupinou doma perfektně ušitých draků. A opět příjemně překvapil, když vybalil dva nově ušité krásné draky.

Jako nový nadějný drakiádník se letos představil Standa z Brna se svým zajímavým krabicovým drakem typu kody.

Až teprve v pozdních odpoledních hodinách po všem tom létání a obdivování nových, velkých a báječných draků, proběhlo všemi očekávané losování dračí tomboly o zajímavé a hodnotné ceny, které poskytli místní podnikatelé, město Černá Hora, naše firma AIKON apod.

Po celou dobu akce byla přítomna a vydatně nám pomáhala s organizací, vyhlašováním i odměňováním vítězů také šarmantní místostarostka Černé Hory, paní Šabrňáková.

Po delší době naší drakiádu navštívila redaktorka z Blanenského Deníku, která postupně vyzpovídala jak nás, organizátory, tak účastníky a návštěvníky a všechny vědomosti pak erudovaně zpracovala v pěkný článek s inspirativními fotkami a videozáznamem.

Příští rok sice nebude jubilejní, ale i tak veřím, že program i vítr drakiády 2015 budou ještě lepší a její účastníci i návštěvníci ještě spokojenější.

Drakiáda Bořitov 2014 Drakiáda Bořitov 2014 Drakiáda Bořitov 2014

Všeobecné informace o drakiádě

Více obrázků najdete v galerii.

 


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote