Wind Explorer
Auto na vítr přejelo Austrálii za 18 dnů. Elektroauto nabíjené pomocí větrné turbíny s možností využítí i tažného draka. Taženo drakem ujelo okolo 480 km ...
Projekt "Wind Explorer" se inspiroval nápady na omezení negativního dopadu dopravy na životní prostředí, ale se zachováním stejné mobility.
Jako první na světě soběstačný "windmobil" přejel napříč australským kontinentem. Dva vývojáři a piloti Stefan Simmerer a Dirk Gion pozorovali každý den, jak se mění klima. Jak zásahy člověka ovlivňují počasí. Proto při návrhu a stavbě "windmobilu" použili lehké stavební materiály a lithium-iontové baterie. Díky tomu "Wind Explorer" používá pouze zlomek energie z dnešních vozů se spalovacím motorem. Explorer je lehký elektricky, větrem a drakem poháněné vozidlo a to vše v jednom.
Každý den, v průběhu roku, na 5000 kilometru dlouhé větrné cestě od pobřeží k pobřeží, přímo v Austrálii, piloti Stefan Simmerer a Dirk Gion stavěli mobilní větrné elektrárny pro dobíjení vozidla. Kromě toho ujeli stovky kilometrů s pomocí tažného draka – pokud vál vhodný boční vítr, vytáhli velkého nafukovacího tažného draka.
"Wind Explorer" je absolutně lehký, větrný elektromobil, otevřený dvou místný roadster, který váží 200 kg včetně baterií a větrné turbíny (je přesně o 67 kilogramů těžší, než oba piloti dohromady).
"Wind Explorer" v sobě spojuje nejmodernější baterie s lithum-iontovou technologií, sendvičovou technologie z lehkých uhlíkových vláken, pneumatiky s nízkým třením a aerodynamický tvar. Je tak účinný, že již malá větrná turbína na palubě auta může produkovat dostatek energie pro denní vzdálenost 250 až 400 km. Pro srovnání: na 100 kilometrový úsek, "Wind Explorer" spotřebuje zhruba poloviční množství elektrické energie, které je potřebné k praní a sušení prádla při jednom obvyklém vyprání.
Výchozím bodem pro cesty, byl přechod na jih od Perthu v Albany (nejzazší jihozápadní bod v Austrálii). Odtud trasa vedla po jižním pobřeží přes Nullarbor Plain, Adelaide a Melbourne až do Sydney na Tichý oceán. "Wind Explorer" byl schopný urazit 200 až 490 kilometrů denně. Prvních 1000 kilometrů v západní Austrálii bylo určeno na nastavení a doladění větrné turbíny a nabíjení lithium-ion baterie. Během těchto testovacích dnů, byla využívána elektrická energie z australské sítě. Po překročení hranice do Jižní Austrálie se již tým plně spoléhal výhradně na vlastní energii vytvořenou větrnou elektrárnou.
Technické údaje:
- Otevřete roadster až pro dvě osoby
- Prostorný kufr pod přední kapotou
- Elektrický motor v náboji integrovaný do zadního kola sestavy
- Větrná elektrárna přepravovaná na palubě vozu
- Dvoudílný bambusový stožár: 6 m
- Průměr rotoru: 2,70 m
- Max. výkon: 1000 w
- Výška větrné turbíny: 7,30 m
- Mobilní kotvící systém pro stožár větrné elektrárny vhodný pro všechny povrchy (písek, kámen, zemina, štěrk)
- Lithium-iontové baterie s keramickými oddělovači
- Baterie: 4 bloky každý 14 článků
- Výkon na plné nabití: 4 krát 2 kWh, 8 kW / h celková kapacita
- Stejné lehká konstrukce jako u Formule 1 - karoserie z uhlíkových vláken, sendviče
- Celková hmotnost vozidla: 90 kg a 90 kg a 20 kg baterií včetně větrné turbíny
- Denní vzdálenost průměrně: 300 - 430 km
- Maximální rychlost: 80 km/h
- Optimální rychlost vzhledem k ekonomice provozu: 45-60km/h
- Průměrná spotřeba: 2,0 KW/h na 100 km
- Plné nabití baterie: 8 kW/h
Poznámka: Pračka při praní a sušení 5-kg prádla, při normálním nastavení, spotřebuje cca. 4 KW/h. To umožňuje "Wind Exploreru" ujet přibližně 200 km.
Jednotlivé etapy
Přibližně 4800 km přes australský kontinent z Albany do Sydney. Z toho:
- cca. 2.100 km s elektřinou ze sítě (při technických úpravách a doladění částí vozidla a také díky povětrnostním podmínkám - v Austrálii řádila bouře Yasi)
- cca. 2.280 km s větrem vyrobeným z větrné elektrárny
- cca. 420 km pomocí tažného draka
Video z cestování pomocí tažného draka
Text a fotografie použity ze stránek projektu http://www.wind-explorer.com/
Autor: PeVal | Vydáno: 19.7.2011 23:07 | Přečteno: 13161x | Formát pro tisk
Doporučte: Pošli článek
Uložte si: