Draci Holešov mezi světovou elitou
Drakiádní klub z Holešova "Draci Holešov" se na konci dubna 2017 zúčastnil Kite festivalu v italské Cervii nedaleko oblíbené turistické destinace Rimini.
Jako jediní zástupci z České republiky tak navštívili setkání drakiádníků z celého světa a v rámci 37. ročníku porovnali své umění vedle zástupců z Izraele, USA, Malajsie, Kanady, Rakouska, Německa, Maďarska, Japonska, Francie a spousty dalších národností.
"Byli jsme uchvácení tamní atmosférou", shrnul po příjezdu zpět do Čech Milan Kana, který je zakladatelem holešovského klubu drakiádníků. "Když jsem v roce 2008 poprvé koupil svému tehdy (čtyřletému vnukovi prvního draka, tak jsem vůbec netušil, co to se mnou udělá. Pouštění draků se mi stalo velkým koníčkem," vzpomínal na zrod své vášně Milan Kaňa. Ještě ten samý rok založil drakiádní klub Holešova a z malých dráčků přešel k velkým drakům ... a od malých drakiádních akcí, přes pravidelná setkání v Rakousku až k tomu celosvětovému v Itálii, které, jak sám říká, určitě nenavštívili poprvé a naposledy. Akce se zúčastnil společně s "kolegy" Petrem Olivíkem, Václavem Olivíkem a Tomášek Kubálkem.
Jednalo se pouze o přehlídku draků, nebo jste si zasoutěžili?
Jedná se hlavně o přehlídku. Na obloze létá opravdu vše, od žížaly přes medvěda až po velrybu. Někteří špičkoví drakiádníci předvádějí pouštění vícelaných draků podle hudby anebo předvádí různé sestavy. My se věnujeme hlavně jednolaným drakům - draci jsou tedy pouze na jednom provaze.
Mohli jste srovnat provedení draků v rámci celého světa. Překvapila vás některá národnost?
Ano, borci z Holandska, kteří na jednom laně měli asi 300 malých dráčků, které postupně vypouštěli na nebe. Řetěz, který takto vytvořili, šplhal do výšky asi 300 metrů. Náš obdiv ale patřil také drakiádníkům z Asie, kteří předváděli své obří draky, kteří měli v průměru 20 - 30 metrů.
Jak si stojíme v celosvětovém pojetí my?
Konkurence je obrovská, hlavně mezi asijskými státy, s nimi se opravdu nemůžeme rovnat. Třeba taková Malajsie je opravdu špička. Vždyť je to taky kolébka draků. Co se týče Evropy, myslím, že jsme velmi zapůsobili. Většina draků byla krásná, ale ti nejkrásnější pocházejí z již zmiňované Asie.
Takže jste se v Itálii inspirovali?
Ne jenom z Itálie, ale z každé zahraniční drakiády si přivážíme nějakou inspiraci. Jedná se hlavně o nové tvary draků, které si vyfotíme, abychom si je mohli posléze vyrobit. Pokud je to hodně složité, objednáme je přímo z Asie.
S jakými draky jste reprezentovali Holešov vy?
Do italské Cervie jsme odjeli jako VlP hosté na pozvání od rakouského drakiádního klubu s 11 draky, které většinou pochází z Německa, Číny a Singapuru a některé máme vlastnoručně vyrobené. Draci jsou od velikosti jednoho metru až po čtyřmetrové s ocasem dlouhým až 30 metrů. Máme draky do velmi slabého i silného větru, takže nás nemohl překvapit žádný poryv, ani ten přímořský. Můžeme se ale pochlubit věcmi, které velmi zaujaly místní TV štáby a novináře. Jako jediní jsme v Cervii vlastnili speciální naviják na draky a celoosvětleného draka i s ocasy na noční oblohu dovezeného přímo ze Singapuru.
V Holešově jste s ním vzbudili pozdvižení ...
Ano, když jsem ho tehdy pouštěl na poli u sídliště, tak za mnou přijela Policie ČR, s tím, že obdrželi hlášení od místního obyvatele, že ve výšce jednoho kilometru se pohybuje světelný objekt. Když zjistili, že jde o světelného draka, který byl ve výšce 100 m, tak se celkem pobavili. Naší chloubou je však vlastnoručně vyrobený japonský drak tzv. "Rokkaku" na němž jsou vytištěny portréty mých vnoučat Emily a Adama.
Tímto bych chtěl velmi poděkovat holešovské firmě Kospol Ing. Miroslava Poláška za precizní obtisk. Tento náš drak byl opravdu velmi obdivován a fotografován.
Plánujete další podobné výjezdy?
Letos už nám žádná zahraniční drakiáda asi nevyjde, ale příští rok máme naplánovanou drakiádu v Maďarsku, v Polsku a v Itálii a pravidelně již několik let zajíždíme do Rakouska. Loni ve Vídni jsme dokonce dostali pozvání na světový dračí festival do Malajsie.
A na závěr dotaz: je pouštění draků sezónní zábava, nebo se dá provozovat celoročně? Za našich mladých let jsme pouštěli draky na podzim, teď jsem četla o tom, že nejlepší období je jaro. Jak to tedy je? :)
Na tuto otázku Vám odpovím také otázkou: Fouká vítr jen na podzim nebo po celý rok? Samozřejmě, že fouká po celý rok, ale jen v naší republice je silně zakořeněno, že se draci pouští pouze na podzim. Není lepši pouštět draka v létě, když je pěkně, než na podzim, kdy je sychravo? A víte jaký je rozdíl mezi pouštěním draků na podzim nebo v zimě? Akorát ten, že se musíme více obléci a třeba si vzít rukavice a něco na zahřátí.
Děkuji za vysvětlení .. :)
Draci se pouští opravdu po celý rok (mimo ČR). V březnu se koná otevírání nebe v Rakousku poblíž Vídně, na přelomu dubna a května se pouštějí draci v italské Cervii, v květnu přímo ve Vídni, v červnu v Maďarsku u Balatonu, v srpnu v Polsku u moře a na Silvestra ve Vídni.
Rozhovor udělala a sepsala Jana Rohanová pro Holešovický denník, červen 2017
Autor: PeVal | Vydáno: 17.7.2017 23:09 | Přečteno: 5963x | Formát pro tisk
Doporučte: Pošli článek
Uložte si: