Zdroj: http://www.draci.net/kiteboarding-draci-silou-vpred.a57.html  •  Vydáno: 11.9.2009 13:17  •  Autor: PeVal

KITEBOARDING: Dračí silou vpřed

Převzatý článek z "VITALAND Zpravodaje" o kiteboardingu.

foto - kiteboarding

Jakmile pořádně zafuní podzimní severák, je jasné, že nastal čas draků, drakiády získávají v posledních letech na oblibě. Organizují je mateřské školky, recesistické spolky, na mnoha místech se konají závody v pouštění draků, přidáte se letos také?

Kiteboarding na vodě je patrně nejnáročnější způsob jízdy s drakem, ostatně v našich zeměpisných podmínkách se v tuto roční dobu ani neprovozuje. A tak své první pokusy o ovládnutí kitu můžete absolvovat na zemi nebo na sněhu. Vzhledem k tomu, že nejprve je potřeba ovládnout základní techniku práce s drakem – nácvik startu, letu a řízení tahu, přistání apod. – je suchý povrch dokonce výhodnější než sníh, protože v něm se začátečník dříve unaví. Jinak je ovšem kiteboarding považován za přibližně stejně namáhavý jako třeba lyžování nebo tenis, nejsou k němu třeba žádné speciální dovednosti, jen by zájemce měl vážit víc než 40 kg, aby fyzicky zvládl manipulaci s potřebným vybavením. Co se bezpečnosti týče, pokud absolvujete úvodní kurz, dáte si poradit a nezkoušíte metodu pokusu a omylu, nemělo by být riziko nijak dramaticky vyšší než při jízdě na kole, lyžování či snowboardingu. Ani u nich není úraz vyloučen, nicméně sedět doma kvůli tomu nezůstáváme.

ZAČNĚTE NA ZEMI

Na travnatém, asfaltovém či betonovém povrchu se jízda s kitem (buggykiting nebo landkiting) zvládá nejsnáze. Pokud ji chcete vyzkoušet, potřebujete pro začátek jen oblečení, které vás ochrání před větrem a případným deštěm a zároveň je prodyšné. Na nohy jsou nejlepší pevní kotníkové boty. Samozřejmě čepici, rukavice, případně sluneční brýle. V kurzech kiteboardingu vám další potřebné vybavení zapůjčí.

Pro jízdu na sněhu, snowkitingu, doporučují znalci začít raději s lyžemi než ze snowboardem, protože v nich máte nohy volné, a pokud drak táhne jinak, víc nebo méně než právě čekáte, máte šanci úkrokem stabilizovat svou polohu a snáze udržet rovnováhu. Využitelné jsou prakticky všechny druhy lyží od carvingů přes freeridové, freestylové po bigfooty. Zarytí snowboarďáci by z bezpečnostních důvodů raději neměli používat snowboard s tvrdými botami.

foto - kiteboarding foto - kiteboarding

ZA JAK DLOUHO TO BUDU UMĚT?

Průměrně zdatný lyžař – kite začátečník by mohl během víkendového kurzu zvládnout rozjezd, možná i jízdu tam a zpět, po týdenním intenzivním kurzu by už mohl umět brázdit zasněžené pláně. Pak nastává čas na nácvik skoků – jednak těch, k nimž vás kite při svém letu "navádí", ale i těch, které iniciujete sami. A triků – grabů, kitů, loopů, rotací a podobně. Při tom všem je samozřejmě potřeba zvládnout i zásady bezpečné jízdy, vyhýbání se protijedoucímu kitu a připravit se na případnou krizovou situaci. Zájemci se mohou přihlásit například na Harakiri kite kurzy (www.kite-kurzy.cz), které probíhají v tuzemsku v lokalitách, kde se dá očekávat pravidelná porce svěžího větru a v zimních měsících i potřebné množství sněhu, například na Veselském kopci na Ostravsku nebo u Větrného Jeníkova na Vysočině. Cena kurzu se pohybuje zhruba kolem čtyř tisíc za víkend.

Podle organizátorů kurzů je kite ježdění na sněhu i po zemi určené nejen pro jednotlivce, ale i pro firemní kolektivy, jako motivační akce ke stmelení zvlášť mladších týmů.

foto - kiteboarding

PROČ VYZKOUŠET JÍZDU S KITEM?

DOPLŇUJTE ENERGII

Nezvyklé pohyby při obsluze kitu a trénování rozjezdů může stát poměrně dost energie, zvlášť pokud se pohybujete v náročnějším terénu, třeba v hlubším sněhu. Takže se rozhodně vyplatí mít s sebou nějaké rychlé energetické zásoby. Například energetické tyčinky s vyšším obsahem sacharidů – na chuti ani kvalitě jim trocha mrazu určitě neubere.

Článek převzat z časopisu VITALAND Zpravodaj 11/2008