Čas na draka
Převzatý článek z Květů o dracích, jejich pouštění u nás, jejich výrobě či spíše nákupu apod.
"Tati, ty fakt nedokážeš slepit dohromady pár obyčejných špejlí a kus papíru?"
Když v Česku začne foukat ze strnišť, v Číně si obchodníci zamnou ruce. Davy rodičů totiž vyrážejí do obchodů, aby nakoupily jejich plastové draky. Málokdo ještě umí tuto idylickou hračku vyrobit sám.
Vůbec první létající příšery prý u nás vypustili do vzduchu mongolští nájezdníci usilující o dobytí Moravy. Při útoku měli k sedlům koní přivázány velké hedvábné draky, jejichž třepotání ve výšinách mělo děsit obránce. Nápad ale na našince zřejmě moc nezabral, protože Mongolové odtáhli s nepořízenou.
Mně vyletěl výš!
Polétavé radovánky pak na dlouhá staletí upadly v zapomnění. Drahého hedvábí byla na draky škoda a tenký papír ještě nikdo neuměl vyrobit. Coby vzácná hračka pro bohaté dámy a jejich dítka se u nás látkoví letci začali objevovat až v 18. století. K jejich rozšíření přispěla dobová obliba čínské kultury.
S vynálezem hedvábného papíru se ale luxusní zábava rychle rozšířila i mezi prostý lid. Kluci štípali špejle, spojovali je do roztodivných tvarů, pečlivě vyvažovali a potahovali papírem. V ladovské idylce se pak za humny vznášeli usměvaví ručně malovaní braši s dlouhými ocasy plnými pentliček. Bylo věcí cti, kdo udělá draka většího a komu vylétne výš.
To se ale bohužel týká hlavně generace tatínků a dědečků. Současní kluci jsou většinou uvyklí drakům nakoupeným v obchodě. Přece kdo by se zdržoval a rozčiloval se stavbou vlastního létavce!
Jenže ti kupovaní draci (a nikoli levní) jsou z plastové fólie, mívají podivné barvy, vznesou se jen za uragánu a málokdy přežijí jedno použití (což je zřejmě záměr výrobce). Prostě není to ono. Kdoví, možná by se u nás uživila jakási dračí pohotovost. Na zavolání bezradných nešikovných rodičů by rychlý vůz přivezl opravdového "jako domácího" draka až do domu!?
S větrem v rukou
Nová doba s sebou ale kromě ústupu klasických papírových poletuch přinesla i rozmach kitů - tažných draků. Pokud máte k dispozici rovnou plochu a dostatečně silný vítr, můžete se s jejich pomocí řítit téměř na čemkoli, počínaje lyžemi přes sáňky, brusle, terénní bugginu či snowboard až po skejt.
Takový pohyb ale vyžaduje určitou zručnost a odvahu. Draka o ploše 12 až 15 m2 (to podle vaší hmotnosti) totiž ovládáte dvěma až pěti šňůrami, které se ve velké rychlosti můžou stát nebezpečnou zbraní. Začátečníkům se proto doporučuje zaplatit si kitový kurz. Jedny z nejlepších jsou na ostrově Fuerteventura, kde prý fouká "božský vítr"! Ale bohatě stačí i Krkonoše nebo Beskydy.
Z vyšších sfér
- První zaznamenaní draci v historii lidstva vzlétli v Číně asi před 2 500 lety. Tehdy ovšem nešlo o zábavu, ale o formu komunikace s božstvy, o jakousi nebeskou modlitbu.
- Výškový rekord drží osmičlenné "soudračí", jež vypustili v Německu v roce 1919. Vylétlo až 9 740 metrů vysoko! V současnosti je ovšem u nás drakům povoleno létat jen do 100 metrů. Co je výš, to už patří letadlům.
- V pouštění draků se také soutěží - světový šampionát se koná každé 2 roky.
- V některých zemích svádějí tradiční nebeské bitvy, při nichž se soupeři snaží ostrou šňůrou svého draka přeříznout šňůru protivníkova létadla.
- Hračka na hranici zákona je drak Spy Kite (na internetu ho koupíte zhruba za 1 000 Kč). Je v něm totiž zabudován digitální foťák, který za letu pořizuje "špionážní" záběry.
Místo plachty i atomu
- Obří nákladní plavidla by měli v budoucnu pohánět i speciální draci o ploše několika set čtverečních metrů. Ti by se vypouštěli do výšky několika set metrů (tam totiž vane silnější vítr). Dračí pohon může podle propočtů ušetřit až pětinu nákladů na palivo.
- Energii větru dokážou v elektřinu proměnit draci napojení na dynamo. Jsou v tom údajně 8x účinnější než klasické pozemní větrníky! Podle některých expertů bude právě vítr nejčistší "pohonná látka" budoucnosti.
Napsal: Ivo Bartík
Květy 2008
Autor: PeVal | Vydáno: 17.9.2009 14:40 | Přečteno: 11540x | Formát pro tisk
Doporučte: Pošli článek
Uložte si: