Jak vybrat řiditelného akrobatického draka
Kladete si otázku jak vybrat toho správného akrobatického draka? Tak zde snad najdete odpověď ...
Děti mladší 6 let by neměly létat s řiditelným drakem, protože nemají ještě dobře vyvinutou koordinaci pohybu. Je vhodnější pořídit draka tzv. "statického", jednošňůrového. Pro děti je přiměřený, jednodušší a v neposlední řadě má i příznivější cenu.
Velikost draka
Pro začátky s akrobatickým drakem je potřeba zvolit vhodnou velikost. Ti, kdo neví nic o světě akrobatických draků, si myslí, že létat s velkým drakem (180 - 250 cm) je složité a těžké, a proto většinou požadují malé draky (110 - 130 cm). To je ale velký omyl. Malí draci jsou velmi rychlí a pro nezkušené je nesnadné jejich let řídit.
Ideální velikost draka pro začátečníky je 150 - 180 cm.
Ideální velikost pro ty, co hledají rychlé draky, je velikost pod 150 cm.
Ideální velikost pro ty, co chtějí draky pro přesné létání nebo pro free-style je 180 - 250 cm (obvykle okolo 230 cm).
S velikostí draka a větrem to je stejné. Velcí draci budou létat lépe ve slabším větru než malí draci. Avšak velcí draci budou mít větší tah v silnějším větru, což může někomu činit potíže.
Konstrukce draka
Konstrukce draka pro začátečníky bývá robustnější (většinou se používají laminátové vzpěry a na potah tlustší a tím těžší materiál, obvykle polyester, šusťákovina nebo silnější ripstop), aby vydržela časté tvrdší pády a horší zacházení. Drak je těžší a to omezuje létání ve slabším větru a trochu i jeho ovladatelnost.
Lidé, kteří hledají draky pro létání v místnosti (indoor kite - SUL, pozor nejde s nimi létat ve větru nad cca 2 Bft) nebo venku za bezvětří či velice slabém větru (ulralights kite - verze UL), si musí pořídit speciální modely draků. Tento typ draků je vyroben ze speciálních, velice lehkých materiálů (např. Icarex 31 g, používají se velice lehké uhlíkové vzpěry, apod.).
Existují i verze draků pro silnější vítr tzv. "vented" verze a případně hybridy (např. Plasma) s proměnnou ventilací.
Pro ty co milují rychlost, je určena verze draků Speed (např. od firmy Elliot), kteří létají velice rychle a ve větších rozměrech, rozpětí 4-5 m, se dají použít i k tahání např. na buggyně apod.
Ovládací šňůry
I výběr ovládacích šňůr pro řiditelného akrobatického draka má svoje úskalí.
S draky levnějšími jsou většinou dodávány levné nylonové nebo polyesterové šňůry,
které mají většinou značný průtah a tím zhoršují ovladatelnost.
U draků dražších jsou již dodávány šňůry kvalitnější pevných délek (od 20 do 40 m,
většinou 25 nebo 30 m) s menší průtažností - dacron, dyneema apod.
Většina profi draků je dodávána bez šňůr a výrobce předpokládá, že si zájemce zakoupí šňůry
dle svých potřeb nebo jeho doporučení. Většina uživatelů profi draků mívá již šňůr povícero (různých délek i nosností),
takže jim také stačí použít ty co již mají a tím nemusí kupovat zbytečně další.
Let draka ovlivní i tloušťka šňůr. Tlusté a tím i těžké šňůry budou draka stahovat k zemi,
tenké zase mohou v silnějším větru prasknout.
Větrný rozsah
Každý drak je konstruovaný pro určitý větrný rozsah, který udává výrobce na obalu draka nebo na svých internetových stránkách či jiných materiálech. Optimální je létat s drakem ve středu udávaného rozsahu. Při létání na spodní hranici se zhoršuje ovladatelnost. Naopak při létání v oblasti horního rozsahu nebo přes něj může dojít k deformaci nebo poškození draka.
Další možnosti
K akrobatickému létání se používají také menší tažní draci - padáky (powerkiting). Většinou do rozměru 2-3 m2. Protože nemají žádnou pevnou konstrukci, jsou prakticky nerozbitní. Avšak jejich nevýhodou je menší obratnost a horší ovladatelnost.
Takže co si vlastně koupit?
To vás určitě v této chvíli napadne a také je to nejčastější otázka všech, kteří chtějí začít létat s akrobatickými řiditelnými draky. Ovladatelné draky, vhodné pro začátečníky, koupíte v České republice (a tím i u nás v obchodě) v ceně okolo 500 Kč.
Teď si určitě myslíte, co to tady jsou za blbosti, když obyčejného jednošňůrového draka koupíte maximálně za 200 Kč a u "rákosníků" nebo v nějakém tom "hyperobchodu" koupíte řiditelného draka do 300 - 400 Kč.
Všechno má své ale ;-) Rozdíl je jak v konstrukci, použitých materiálech a také v možnostech a schopnostech draka. Sami později uznáte, že dát 2000 Kč (středně schopný drak) za takovouto formu zábavy nebude bolet tak, jak se to teď zdá. S drakem můžete létat nejen na podzim, ale po celý rok - když fouká.
Drak v nižší cenové kategorii (do 1000 Kč) většinou zvládá jen základy letu (zatáčky, otočky apod.). Dalším problémem bývají nestejné délky šňůr (uživatel si je většinou sám musí při použití odmotat), které znesnadňují ovládání. S drakem vyšších cenových kategorií již můžete zkusit freestyle triky apod. Cena draka pro začátečníky, kteří již ví, že chtějí a budou v budoucnu s akrobatickými řiditelnými draky létat a chtějí začít i s freestyle lety nebo lety na přesnost provedení, se pohybuje v rozmezí 1500 - 2000 Kč. Ve většině případů bývájí u těchto draků dodávány výrobcem šňůry kvalitnější a pevných délek. Cena výkonnějších akrobatických draků je cca 2500 Kč až 8000 Kč a některé špičkové draky dostanete v cenách od 10000 Kč do 15000 Kč i více.
Pro koupi draka jsou v podstatě dvě cesty. Jedna je koupit kvalitního robustního a stabilního draka, kterého nějaká ta rána o zem při tvrdším přistání nezničí. Je sice dražší, ale většinou vydrží i několik uživatelů.
Druhá cesta spočívá v zakoupení levných, mnohdy "noname" draků u "rákosníků" nebo v "hyperobchodech". Není samozřejmě možné házet všechny do jednoho pytle, ale většinou jsou draci "šiti horkou jehlou" a s letem na tom také bývají mnohdy na "štíru". Jsou šiti především na prodej, prodej a prodej - to je hlavní měřítko. A o jejich výdrži je možné s úspěchem pochybovat. Další nevíhodou u těchto draků bývá jejich velikost (jsou většinou malí) a tím větší rychlost letu a horší ovladatelnost. Tomu, kdo si to chce jen vyzkoušet, však takový drak postačí na získání představy a případných základů letu. A potom se už může směle vrhnout do poznávání akrobacie samotné s nějakým sice dražším, ale o to schopnějším typem akrobatického řiditelného draka.
Důležité u všech těchto úvah je potřeba se také zamyslet v jakém větru budete chtít převážně s drakem létat. A podle toho vybírat i příslušný typ.
Autor: PeVal | Vydáno: 26.8.2009 10:28 | Přečteno: 40662x | Formát pro tisk
Doporučte: Pošli článek
Uložte si:
Komentáře
Můj vývoj byl zhruba stejný.
Půjčil jsem si draka (činského), líbilo se mi to a jako spravný neznalec zakoupil též čínského.
Po té, co jsem nashromáždil něco informací, že lze lítat i jinak než horizontálně a vertikálně, poohlédl jsem se po náhradě. Tedy drak od 190 cm v hranici do 3000 Kč pro začátek (ION), jestli mne to nepřestane bavit. Nepřestalo a tak jsem rozšířil letový park o UL draka (Shadow) v duchu aktualního počasí a povětrnostních podmínek. Když se objevil zájemce o IONa, jako spravný šířitel dračí myšlenky, poslal jsem ho dál a výhodně zakoupil Benson Gemini. Což je na dlouho posledni přírustek. Musím konstatovat, že cena se odrážela v kvalitě draka a naopak. Vždy byl rozdíl poznat a peněz jsem nelitoval.
Vždy je to jen o informovanosti pilota. Pokud informace nejsou, vše co létá na podzim po obloze, je drak. Jako např.: Nedávno jsem byl lítat. Vedle stojící paní s ratolestmi marně se snažíc dostat do vzduchu draka z hypermarketu povídá kamarádce: "tomu pánovi (mně) to tak líta, tak nám musí taky". Až na to, že já měl UL draka o pár chloupků dražšího a tehdy opravdu foukalo jen trošku. Do vzduchu ho nedostala ;-)
Závěr:
- tedy pokud si to chci jen vyzkoušet a 500 Kč mě nezabije, koupím levného
- pokud mě létání zajímá a vím, že existuje něco jako freestyle triky, případně jsem měl možnost si s něčím rozumnějším zalítat, ale jsem "začátečník", koupím za 2000 Kč all rounda, s rozpětím od 190 cm
- chci lítat stále, doplním o UL verzi draka
Potom již je to o pečlivějším výběru, jelikož jde o více peněz. Nejen za draka, ale za náhradní díly, jejich dostupnosti, možnosti kombinace stejných tyček na různých dracích. Ale to už je o browsdání, zkoušení, půjčeni atd.